Без значение дали кандидатствате за кредит от банкова институция или от кредитна компания за бързи кредити, в момента, в който подадете заявлението си, кредитното ви досие ще бъде проверено в Централния кредитен регистър (ЦКР).
Какво представлява този регистър?
Най-общо казано, ЦКР представлява информационна система към БНБ (Българска Народна Банка). В тази база данни се съхранява информация за всички лица, които са усвоили заеми на територията на страната. Така всеки, който е усвоил кредит, било от банкова институция или небанкова финансова институция има свое кредитно досие, което се съхранява в Централният кредитен регистър.
Защо е необходим ЦКР?
Противно на ширещото се мнение сред обществото, ЦКР не е нещо лошо, което е създадено да утежнява положението на потребителите, напротив. Централния кредитен регистър има за цел да сведе до минимум кредитния риск, ограничавайки възможно най-много лошите кредити и подобрявайки бизнес климата в страната.
С други думи, ЦКР представлява добре работещ механизъм, чрез който държавата се грижи да сведе до минимум рисковите ситуации, които биха могли да доведат до фалити и съответно до дестабилизация на финансовия пазар у нас.
Каква е информацията, която се съдържа в кредитното досие?
Кредитното досие и кредитната история на всеки кредитоискател съдържа актуална информация за броя и вида кредит/и, които има към момента, както и размера на сумите, които са дължими към различните финансови институции. Кредитната история съдържа информация за редовността на плащанията за отминали периоди на изплатени и текущи кредити.
Кой подава информацията към Централния кредитен регистър?
Всички банкови институции и небанкови финансови организации в страната са задължени да подават регулярно тази информация към ЦКР. Тази информация се съхранява за период от 5 години, след което се заличава от кредитния регистър.
Кой може да провери тази информация?
*кредитополучателите след подаване на заявление в ЦКР;
*Българската Народна Банка;
*Банкови и небанкови институции;
В момента, в който потребител потърси заем от банкова институция или кредитна компания, неговото кредитно досие бива проверена и въз основа на това му бива отпуснат или не кредит.
Проверката се извършва по определен ред и в зависимост от наложените законови изисквания.
Защо е важно да имате чисто кредитно досие?
Ако сте били коректни платци и не сте просрочвали задължения, информацията, която се съхранява в ЦКР е добра и след проверка от страна на кредитните институции ще по- вероятно да ви бъде отпуснат кредит. Ще имате и много по-голям избор на финансови институции, от които да изтеглите кредит.
Какво е лошо кредитно досие?
Това понятие е много широко, но най-общо казано означава, че кредитоискателят е бил некоректен под една или друга форма при обслужването на кредита си. Съществуват различни степени на влошена кредитна история - от случайно допуснато просрочие в рамките на 30 дни, до по- сериозни закъснения от 180 или 360 дни.
Можете ли да получите кредит, ако имате необслужвани кредити?
По принцип, нито банките, нито кредитните компании поемат рискове, отпускайки заем на потребители с много лошо кредитно досие. Разбира се, има и единични случаи, при които някоя небанкова кредитна институция може все пак да се реши на тази стъпка, но дори и да се случи, условията по кредита ще са доста по-неблагоприятни за вас.
Можете ли да изчистите лошото си кредитно досие?
Много хора смятат, че ако погасят всичките си задължения по кредитите, досието им в ЦКР веднага ще се изчисти. За съжаление това няма как да се случи, тъй като данните се съхраняват за период от 5 години и едва това кредитната история се заличава.